Május 16-ától, szombattól újra látogatható a nagycenki Széchenyi-kastély parkja. A járványügyi helyzet kedvező alakulása a kormánydöntésekkel összhangban lehetővé teszi, hogy a kastélypark szombattól a nagyközönség számára ismét látogatható legyen – mondta el Egresitsné Firtl Katalin, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője.

A rendezett kastélypark nem csak meghitt, biztonságos szabadtéri környezetet kínál az oda betérőknek, de Nemzeti Emlékhelyként a ma is átélhető Széchenyi szellemiség hiteles helyszíne.  

A Széchenyi-család cenki birtoka a 19. századi modern magyar nemzet születésének egyik meghatározó helyszíne, ahol nemzetformáló és korszakalkotó gondolatok születtek. A Nemzeti Összetartozás Évében nekünk, magyaroknak éppen a nemzet felemelkedését és egységében való megerősödését szolgáló Széchenyi életmű adhat erőt a jelen nehézségei leküzdéséhez.

Örömmel nyitjuk meg újra a legnagyobb magyar valamikori lakhelyének kastélyparkját, ahol lépten-nyomon érezni lehet a reformkori elegancia emelkedettségét, a nemzetépítő magasztos eszmék és a gyakorlati megvalósítások tettekre késztető erejét. Ez az a hely, amelynek a nemzet zarándokhelyévé kell válnia, mert örök értékeket hordoz.

A kastélypark újranyitásával arra kérjük a látogatókat, hogy a járványügyi ajánlásokat tartsák be mindannyiunk biztonsága érdekében – tette hozzá Egresitsné Firtl Katalin.

 

 

 

Háttérinformáció (https://www.facebook.com/nagycenk.szechenyikastely/posts/2541322839440914?__tn__=-R)

A cenki kastélypark számos eleme őrzi az adott kor kertépítészeti elemét.

Ugyan a barokk-parter rekonstrukció, de a hozzá csatlakozó kettős fasor allé verte, az egykori barokkpark része és Széchényi Antal (1714-1767) feleségével, Barkóczy Zsuzsannával (1715-1782) telepítettek, melyet az utódok is megbecsültek és továbbra is csak sétánynak használtak. Ahogy a korabeli források, a későbbi képeslapok is tanúsítják egykor csak sétaútnak használták, s erre szolgálnak, szolgáltak a pihenő padok.